Specyfikacja techniczna
Nazwa | RAVCORE GOLIATH ATX COMPUTER CASE |
Rodzaj | BIG TOWER |
Wymiary | 565(L) / 230(W) / 617(H) |
Kompatybilność | E-ATX, ATX, MICRO-ATX |
Ilość kieszeni HDD | 7 (beznarzędziowe) |
Panel główny | HDD 2,5” / 3,5” , AUDIO , 2xUSB 2.0, 2xUSB 3.0 |
Waga | 12 630 g |
Ravcore Goliath pod lupą
Testowana przez nas obudowa jest produktem typu big tower. Co to oznacza? To, że mamy do czynienia z naprawdę ogromną skrzynką. Należy o tym pamiętać, ponieważ przez rozmiar możecie mieć problemy z umieszczeniem jej np. pod biurkiem. Dla niektórych duża obudowa będzie wadą, dla innych ogromną zaletą. Przede wszystkim największym atutem big tower-ów będzie to, że możemy wrzucić tam każdy rodzaj płyty głównej i nawet najdłuższe karty graficzne. Dodatkowo schowamy tam wodne chłodzenie, a przewody zasilacza będą schowane dzięki czemu nasz PC zyska znacznie na estetyce. To ważne, szczególnie przy Ravcore Goliath, ponieważ obudowa ta posiada boczny panel z plexi, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać wnętrze naszego komputera. Tego typu rozwiązanie polubią modderzy – dzięki przeźroczystemu panelowi będą mogli pochwalić się podzespołami, które często są przerabiane. Dotyczy to także wnętrza – zazwyczaj bardzo efektownego.
Przepływ powietrza to podstawa.
Samo chłodzenie, nawet bardzo wydajne nie poradzi sobie z odprowadzaniem ciepła generowanego przez podzespoły, jeśli nie będziemy mieli odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy. Na szczęście producent pomyślał o tym umieszczając aż cztery wentylatory, które pomogą schłodzić poszczególne komponenty. Wentylatory zamontowane zostały na panelu przednim ( 1×200 mm LED ), panelu tylnym (1 x 140 mm), panelu górnym (1×200 mm LED) oraz na ścianie bocznej (1×200 mm). Dzięki temu o odpowiednie chłodzenie nie musimy się martwić. Dużym atutem jest także to, że wentylatory są bardzo ciche i wydajne, dlatego unikniemy inwestycji w często drogie produkty mające na celu sprawny przepływ powietrza wewnątrz obudowy.
Fani wodnego chłodzenia również będą zadowoleni z zakupu Ravcore Goliath. Dlaczego? Przede wszystkim za sprawą pięciu otworów, dedykowanych do skutecznego przeprowadzenia systemu chłodzenia przez poszczególne elementy konstrukcyjne obudowy.
Rozbudowany panel górny
Producent pomyślał o wygodzie użytkowników tworząc na górnej części obudowy panel na którym znajdziemy: HD audio in/out, a także zestaw czterech portów USB, z czego dwa z nich to USB 3.0. Na panelu znalazły się również przyciski oraz pokrętło, umożliwiające regulowanie prędkości nawiewu poszczególnych wentylatorów. Jest tam także stacja dokująca HDD, dedykowana dla dysków zarówno 3,5” jak i 2,5”.
Porządek musi być
Tak jak już wcześniej pisaliśmy, dobre ułożenie wszystkich przewodów jest podstawą w każdej obudowie. Nie tylko ze względów estetycznych! Chodzi o przepływ powietrza wewnątrz obudowy – im więcej przestrzeni tym lepiej – cyrkulacja będzie znacznie większa, a dzięki temu znacznie wydłużymy żywotność podzespołów, które do najtańszych nie należą.
To właśnie dlatego, aby zapanować nad prawdopodobnym chaosem w tak rozbudowanym środowisku, obudowa posiada gumowany system zarządzania kablami wraz z klamrami spinającymi.
Sporo miejsca w środku
Obudowa Goliath posiada (co widać na zdjęciach) przestronne wnętrze. Gwarantuje to montaż nawet bardzo dużych i ciężkich kart graficznych – z myślą o których zainstalowano regulowany wspornik. Obudowę charakteryzuje także 7 kieszeni HDD 2,5” (w sumie nie wiemy po co aż tyle, ale OK), obsługiwanych w systemie beznarzędziowym. Nie możemy oczywiście zapomnieć o grubości poszczególnych ścianek. Jak to wygląda w przypadku Ravcore Goliath? 1,0 mm panel tylny ze stali, grubość pozostałych części 0,8mm. Ważne jest także to, aby sloty PCI nie były wyrywane, lecz wyjmowane. Producent w przypadku bohatera tego testu wykorzystuje dziewięć slotów PCI, wraz z wyjmowanym przepustem / zabezpieczeniem przeciwpyłowym PCI. Oprócz samych wartości rozmiarów zewnętrznych obudowy warto wiedzieć co zmieścimy wewnątrz. Co prawda w przypadku tego modelu problemów zapewne nie będzie, aczkolwiek konkretne liczby musimy przedstawić. A wygląda to następująco: 520 mm (dług.) x 527 mm (wys.) x 230 mm (szer.) – podstawa montażowa.
Podsumowanie
Jak widać producent, czyli firma Ravcore mocno postarała się w przypadku testowanej obudowy. Model ten posiada bardzo dużo miejsca, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o to gdzie umieścić przewody. Duża liczba wentylatorów pozwoli na efektowne odprowadzanie ciepłego powietrza z wnętrza. Spora waga zapewni stabilność i brak wibracji podczas codziennego użytkowania. W praktyce rzeczywiście uzyskujemy niże temperatury poszczególnych podzespołów i co ważne (chociaż nie najważniejsze) ładną obudowę, która będzie ciekawym elementem wystroju w pokoju gracza lub moddera. Zniechęcić może jedynie cena wynosząca obecnie około 600 zł, jednak niestety, ale za jakość trzeba płacić – nie tylko w przypadku obudowy komputerowej.
Artykuł Ravcore Goliath – goliat wśród obudów. pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.