Modecom FreePC
Komputer oferowany przez firmę Modecom, jest tak naprawdę bardzo podobny do sprzętu Intela. Compute Stick jest przecież bazą – wzorem stąd znaczne podobieństwo w Modecom FreePC. Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Windows (oczywiście jest w zestawie, zainstalowany). Wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intel Atom Z3735F. Nie jest to co prawda sprzęt oferujący najwyższą wydajność, jednak do zadań, które mają wykonywać te małe komputery (również ten Intela) nadają się idealnie. O jakie zadania chodzi?
Urządzenia te idealnie sprawdzają się w roli centrum multimedialnego lub narzędzia biznesowego. Zaczynając od tego pierwszego – dobrze wiecie jak działają telewizory wyposażone w funkcję smart. Dla przypomnienia – dzięki nim możemy korzystać z aplikacji takich jak np. YouTube. Niestety ich liczba jest mocno okrojona. Warto również wspomnieć o tym, że tego typu telewizory są zdecydowanie droższe od modeli nie wyposażonych w funkcje smart. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wybór komputera, który ma rozmiar pendrive, podłączamy go do HDMI, a dzięki bezprzewodowej klawiaturze, która łączy się z nim za pomocą Bluetooth będziemy mogli korzystać nie tylko z multimediów takich jak YouTube, lecz także napiszemy tekst w Wordzie, przeglądniemy strony WWW i stworzymy prezentację multimedialną. Krótko mówiąc otrzymamy pełnowymiarowy komputer do codziennej pracy i zabawy. Równie ważnym aspektem takich komputerów jest ich bardzo niska cena. Za około czterysta złotych dostajemy sprzęt w miniaturowej obudowie z systemem operacyjnym w zestawie! Komputer ten nadaje się także idealnie jako narzędzie biznesowe. Co prawda notebooki są coraz lżejsze, jednak równie dobrze możemy włożyć do kieszeni nasz komputer, podpiąć go do projektora i prowadzić szkolenie czy konferencję.
Specyfikacja techniczna
- System operacyjny: Windows 8.1
• Procesor: Quad Core Intel Atom Bay Trail-CR Z3735F
• GPU: Intel HD graphics
• Ekran: obsługa ekranów z rozdzielczością do Full HD 1080p
• Pamięć RAM: 2GB DDR3L-RS
• Pamięć wewnętrzna: 16GB eMMC
• Obsługa kart pamięci: do 64GB
• Porty: 1x HDMI, 1 x micro USB 2.0 (OTG), 1 x USB 2.0
• Komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth 4.0
• Zasilanie: 5V/2A
• Wymiary: 99.6 x 37.6 x 9.6mm
• Akcesoria: Zasilacz, kabel USB (zasilanie / OTG),instrukcja
Jak widać parametry są przyzwoite. Co prawda oczywiście nie będzie to demon prędkości, jednak bardzo energooszczędna i miniaturowa platforma pozwoli na codzienną pracę z różnymi aplikacjami działającymi pod kontrolą systemu Windows. Ważne jest zapewnienie sobie do pierwszego użycia przewodowej myszki i klawiatury. Pomogą one w konfigurowaniu systemu – nie napotkaliśmy żadnych problemów podczas wybieraniu kolejnych opcji (także w przypadku łączenia się z siecią za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi). Warto zauważyć, że Modecom FreePC chłodzony jest pasywnie, dzięki czemu nie wydaje praktycznie żadnego hałasu. Można się przez to przyczepić do tego, że będzie się znacznie nagrzewał, jednak podczas codziennej pracy nie zauważyliśmy tego problemu. Dopiero przy mocnym obciążeniu zauważyć możemy to, że elektronika robi co może. Nie sprawia to jednak problemu i system nie traci na sprawności działania.
Wygląd zewnętrzny
Co prawda urządzenie większość czasu będzie schowane np. za telewizorem czy monitorem, jednak warto opisać jak wygląda. Jego wymiary (podane wyżej) są bardzo kompaktowe. Wyglądem przypomina pendrive i wiele osób może pomylić ten komputer właśnie z urządzeniem magazynującym dane. Plastik jest ładny, błyszczący, ale przez to bardzo podatny na zabrudzenia, odciski palców czy zarysowania.
Przód i tył urządzenia nie posiadają żadnych złącz dlatego przejdziemy do tych ważniejszych części obudowy, czyli boków. Z przodu oczywiście wejście HDMI, lewy bok zarezerwowany został dla portu micro USB 2.0, czytnika kart pamięci microSD. Jest tam także otwór, który za zadanie ma odprowadzanie ciepła. Na prawym boku umieszczono przycisk uruchamiania, gniazdo zasilania oraz port USB 2.0
Producent przemyślał to, że nie zawsze gniazda HDMI są ułożone tak, aby bez problemu umieścić tam komputer. Dlatego też Modecom dołączył przedłużacz. W zestawie oprócz ładowarki sieciowej oraz wspomnianego przedłużacza znalazła się także przejściówka z małego portu USB na duży.


Parametry wewnętrzne
Wspomniany wcześniej Atom Z3735F to wielowątkowy 22 nm układ z rodziny Bay Trail-T. Pracuje z częstotliwością 1,33 GHz. Może przyspieszyć do 1580 MHz w przypadku 4 rdzeni lub 1.83 GHz w przypadku 2 rdzeni w trybie Turbo. Jako ciekawostkę można podać to, że pierwsza litera serii oznacza to, że został on przeznaczony do urządzeń mobilnych. Ostatnia natomiast informuje o możliwości obsłużenia 2 GB pamięci RAM.
Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ Intel HD Graphics. Pracuje z taktowaniem 311 MHz, maksymalnie 646 MHz. Jak widać, do gier się nie nadaje – szkoda nawet waszego czasu na instalację. Komputer ten nadaje się do innych operacji o których pisaliśmy wyżej. Dodatkowo oczywiście producent umieścił dysk eMMC o pojemności 32 GB, jednak pamiętajmy, że już na start system zabiera nam około 10 GB. Zostaje więc niewiele, jednak za sprawą karty pamięci microSD możemy sprawnie zmienić rozmiar nawet do 64 GB.
Testy praktyczne
Czas sprawdzić jak komputer sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Pomogą w tym oczywiście testy praktyczne. Czy Modecom FreePC okaże się być dobrą alternatywą nie tylko dla telewizorów smart, lecz także sprawdzi się podczas codziennego przeglądania Internetu, multimediów i podczas pracy biurowej? Sprawdźmy to!
Po pierwsze filmy. Odtwarzaliśmy je w aplikacji standardowej dla systemu Microsoft czyli Windows Media Player. Wideo w rozdzielczości Full HD odtwarzało się bardzo płynnie, wykorzystywanie to około 10 % czyli bardzo rozsądnie. Podczas codziennego korzystania z przeglądarki, (korzystaliśmy zarówno z Opery, Firefoxa, Chrome, jak i tej, dołączanej z Windowsem) nie zauważyliśmy żadnych problemów. Dopiero mocne wykorzystywanie Flash’a sprawiło, że komputer zaczynał „dłużej myśleć”, jednak w codziennej pracy raczej tego typu problemów nie doświadczycie.
Czas na benchmarki. Do porównania (z czystej ciekawości) użyliśmy także urządzenia Intela, na którym wzorowano się podczas tworzenia Modecom FreePC. Jak wypadły oba modele? Wystarczy sprawdzić wyniki podane poniżej.
Podsumowanie
Nasuwa się pytanie – czy warto kupić urządzenie tego typu. To zależy do czego chcemy go używać. Jeśli chcemy nasz telewizor zmienić w rozbudowane centrum multimedialne to owszem, warto. Jeśli jednak myśleliśmy o tym, że na tym komputerze będziemy spędzali długie godziny z grami – niestety będziecie rozczarowani.
Tak czy inaczej, tego typu sprzęt to naprawdę świetne rozwiązanie dla osób, które głównie surfują w sieci, pracują z aplikacjami biurowymi i oglądają filmy – do tego Modecom FreePC nadaje się wręcz idealnie. Jego wręcz miniaturowy rozmiar pozwoli na komfortowe korzystanie każdego dnia bez jakichkolwiek problemów. Ba, nawet nie ma co porównywać jego możliwości (mamy przecież Windowsa w zestawie) z okrojonymi funkcjami telewizorów wyposażonych w funkcje smart. Jeśli więc chcieliśmy zbudować sobie centrum multimedialne, jednak aplikacje w TV to dla nas za mało, to mini komputer wielkości pendrive jest zdecydowanie dla nas. Kolejnym argumentem jest cena, która przy tych możliwościach wydaje się być wręcz śmieszna. Wystarczy tylko dokupić klawiaturę i mysz łączącą się z PC przez Bluetooth i możemy cieszyć się z tego, co oferuje nam sprzęt.


Artykuł Komputer, który mieści się w kieszeni. Czy to możliwe? pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.