WYGLĄD
Całość zapakowano w ładne, kompaktowe, niebieskie pudełko. Na opakowaniu oprócz zdjęć produktu i danych technicznych nie uświadczymy nic więcej. W środku zestawu znajdziemy:
- smartfona
- słuchawki
- metalowy kluczyk do wyciągania tacki SIM
- szybką ładowarkę, dostarczającą do 3 Amperów maksymalnie
Wymiary urządzenia na wysokość i szerokość wynoszą 148.35 x 73.4 mm, a grubość zamyka się w przedziale 7.99-9.45 milimetrów (jesli wliczymy w to wystający obiektyw aparatu) .Wygląd urządzenia jest od razu rozpoznawalny przez rzesze użytkowników smartfonów tej marki. W ciągu lat ewoluowały jedynie drobne detale w ich budowie. Wokół całej obudowy widać dość grubą ramkę w kolorze czarnym.
Front i tył, to tafle Corning Gorilla Glass 3, pod którymi ukryto tworzywo/powłokę pochłaniające i mieniące światło. Dużo szkła na froncie/tyle, to również dużo odcisków palców co jest minusem tej sytaucji. Boki urządzenia są w pełni metalowe. A dokładniej mówiąc, jest to anodowane aluminium. Urządzenie ogólnie dobrze leży w dłoni.
Front panelu smartfona skrywa czujnik światła i kamerę do połączeń wideo i autoportretów (tzw. selfie) oraz maskownice mającą imitować głośnik ale akurat tego tu nie ma. Z kolei miejsce pod ekranem zostało wykorzystane na fizyczny przycisk pełniący rolę czytnika odcisków palców i jedyny głośnik.
Tył urządzenia oddaje do użytku absolutnie minimalnie wystający, chroniony szkłem szafirowym obiektyw aparatu z załączoną diodą doświetlającą LED i logo producenta.
Góra urządzenia skrywa w sobie tylko tackę Dual-SIM/microSD. Spód natomiast został zagospodarowany na port microUSB typu C (USB 2.0) i gniazdo mini-jack 3.5 mm
Lećmy dalej. Ładnie wyprofilowany prawy bok urządzenia skrywa dla nas:
- Oddzielone regulatory głośności
- Włącznik urządzenia
Lewy bok urządzenia z kolei nie posiada żadnych przycisków czy tacek. Jest tu pusto.



WYŚWIETLACZ:
- przekątna ekranu – 5,2 cala
- rozdzielczość ekranu – 1920×1280 pikseli (16 mln kolorów)
- gęstość ułożenia pikseli – 424 ppi
- typ matrycy – LTPSIPS
- ochrona wyświetlacza – Gorilla Glass 3
W Moto X4 producent zastosował 5.2-calowy panel LTPS IPS (pokrycie obudowy przez wyświetlacz równe 68.5%), wsparty rozdzielczością 1080×1920 pikseli. Żywe, soczyste kolory są tu bardzo dobrze odwzorowane, kontrast też jest bardzo dobry, a i kąty widzenia również są bardzo szerokie w każdej trzymanej pozycji. Oczywiście nie zabrakło tu wzmocnienia ekranu w postaci szkła ochronnego Gorilla Glass w wersji trzeciej. Jeśli wyświetlane barwy nam nie odpowiadają, możemy w ustawieniach wyświetlacza zmienić temperaturę barwową i dostosować ekran do naszych indywidualnych potrzeb.
Maksymalna jasność panelu to około 460 nitów. To dobra wartość. Aczkolwiek przy silnym nasłonecznieniu na zewnątrz warto podciągnąć jasność ekranu do maksymalnej wartości. Duży plus należy się czujnikowi zewnętrznego oświetlenia, który to automatycznie dopasowuje jasność w razie potrzeby. Jeśli jednak ktoś nie lubi zbytnio tego rozwiązania, to może skorzystać z ręcznej regulacji suwakiem, lub regulacji krokowej dostępnej z górnej belki menu.
Motorola Moto X4 oferuje dodatkowo tryb tzw. inteligentnego ekranu nazwanego „Moto on Display”. Jego rolą jest wyświetlanie powiadomienia na wygaszonym ekranie (także, wtedy kiedy wykonamy nad nim gest machania ręką). Rozwiązanie samo w sobie nie jest złe-widać jak na tacy, że czerpano tutaj z Samsunga i jego technologii „Always on Display”. Tyle że w Motoroli gadżet ten pobiera energię, bo musi zostać na ekranie wyświetlony czarny kolor, a w Amoledach jak wiemy-takowej sytuacji nie ma.
Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.BATERIA:
Moto X4 posiada niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh. Ogniwo podczas normalnego korzystania wystarczy ona na dzień, a nawet półtora dnia użytkowania. Przy intensywnej pracy, takiej jak przeglądanie Internetu, granie, oglądanie filmów czas ten naturalnie się skraca i można dość szybko zacząć szukać ładowarki.
FUNKCJONALNOŚĆ
Motorola jest znana z tego, że na ogół stosuje czyste wersje Androida. Bez implementowania własnych nakładek graficznych czy garści autorskich programów. W przypadku Moto X4 jest dokładnie tak samo. Choć z drobnymi wyjątkami. Motorola dodaje nam bowiem szereg ułatwień i gestów, o czym poniżej. A do tego na wyposażeniu mamy tu radio FM, co dziś jest nie zawsze standardem w smartfonach.
Funkcje nawigacyjne, które możemy przypisać do czytnika linii papilarnych:
- przesunięcie palcem w prawo– powoduje wywołanie menu ostatnich aplikacji,
- przesunięcie palcem w lewo– wyjście z aplikacji lub sekcji za każdym razem o jeden poziom wstecz,
- przyłożenie palca do czytnika– powoduje natychmiastowy skok do ekranu głównego,
- dłuższe przytrzymanie czytnika linii papilarnych– powoduje wygaszenie wyświetlacza.
Akcje „Gestów Moto”. Możesz przy ich użyciu wykonać
- podwójny gest nadgarstkiem– włączenie aparatu,
- dotknięcie trzema palcami ekranu– robimy zrzut ekranu
- obrócenie telefonu wyświetlaczem do dołu / podniesienie smartfona– wyciszenie dzwonka
- dwukrotne potrząśnięcie– włączenie i wyłączenie latarki (dioda LED na pleckach przy aparacie),
- przy użyciu tego samego ruchu– przełączanie się z tylnej na przednią i z przedniej na tylną kamerkę,
- jedno pociągnięcie palca– pomniejszenie interfejsu do wygodnej obsługi jedną dłonią.
WYDAJNOŚĆ
W Moto X4 zastosowano 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 630, oparty tylko i wyłącznie o rdzenie Cortex-A53. Ich taktowanie wynosi do 2.2 GHz maksymalnie. Chipset sparowano z układem graficznym Adreno 508,taktowanym zegarem 650 MHz.Całość uzupełnia 3 GB pamięci operacyjnej RAM. Smartfona wyposażono też w 32 GB pamięci flashz możliwością dodania karty microSD do 2 TB maksymalnie. Zainstalowana masowa pamięć wbudowana nie jest przesadnie szybka, co pokazał test w Androbenchu.
W środku smartfon udostępnia wszystko to, co dostępne na rynku:
- USB-C
- DualSIM
- radio z FM
- moduły NFC, LTE 13/6
- moduł Bluetooth 5.0 z BR/EDR/BLE
- Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac z MiraCast (2.4-5 GHz)
- moduły: A-GPS/GLONASS/Galileo
Codzienna wydajność Motoroli Moto X4 z pewnością będzie wystarczająca do komfortowego i przyjemnego korzystania. Po prostu czysty Android 8.0 robi tutaj dużo dobrego. Jest wręcz mega płynnie, a do tego wbudowane 3 gigabajty RAM-u w zupełności wystarczają, nawet przy naprawdę wymagających zadaniach. Skakanie po wielu otwartych aplikacjach nie jest większym problemem dla Moto X4. Do tego dość wydajny układ Adreno 508 sprawia, że wszystkie gry działają płynnie. Temperatury pracy są niemal niewyczuwalne, nawet po dłuższym graniu. Obudowa robi się cieplejsza jedynie w okolicach procesora. Ale dziś to norma w każdym smartfonie.















APARAT/WIDEO
Moto X4 posiada dwa główne aparaty i jeden przedni. Rozdzielczość głównego „oka” wynosi 12 mpix (F/2.0), natomiast szerokokątnego – 8 mpix (F/2.0). Z kolei przedni aparat to matryca 16 Mpix ze światłem F/2.0.
Aparat główny ma możliwość nagrywania filmów w 4K/30 oraz wykonywania zdjęć z opcją HDR. Fotografie domyślnie są nagrywane w formacie 16:9. Moto X4 maksymalnie „kręci” filmy w rozdzielczości 4K z 30 klatkami na sekundę z tyłu, oraz w 1080/30 z przodu. Materiał z głównego aparatu wygląda dobrze ale nic ponadto. W tej półce cenowej są lepsze smartfony do filmowania.
Menu aparatu jest proste i przejrzyste. Dzięki dobrej optymalizacji zdjęcia wykonujemy szybko, bez zbędnych przystanków na zapisywanie plików.
Zaawansowani użytkownicy mobilnej fotografii, którzy lubią indywidualnie grzebać w ustawianiach aparatu, mogą skorzystać z następujących ustawień:
- Zdjęcie – domyślnie jest tu tryb automatyczny
- Tryb profesjonalny – nastawy ręczne w menu aparatu (czas naświetlania, zmiana ISO, zmiana jasności i warunków oświetlenia)
- Kolor „spotowy” – pozwala wybrać kolor na ekranie, który ma zostać, a reszta zdjęcia zostanie pozbawiona barw
- Włączenie głębi – wykorzystuje dwa obiektywy i efekt paralaksy do sztucznego rozmycia tła fotografowanego obiektu.
- Filtr twarzy – dodaje fotografowanej osobie okulary, albo uszy lub wąsy kota
- Film – domyślny tryb filmowania w rozdzielczości 4K oraz 1080p w 30/60 klatkach na sekundę
- Zwolnione tempo – nagrywanie HD 720p w 120 klatkach na sekundę
- Panorama
Obiektyw w sprzyjających warunkach pogodowych potrafi robić zdjęcia cechujące się dobrą jakością detali. Do tego szczegółowość, jak i ostrość zdjęć też jest na dobrym poziomie. Przyczepić się mogę do wyciągania szczegółów z cieni i ogólnie z ciemnych/zaciemnionych miejsc w krajobrazie oraz do losowego pojawiania się flar słonecznych na zdjęciu. Z tym aparat radzi sobie średnio. Przednia matryca jest przyzwoita. Nie oczekujmy tu cudów. Dobrze nada się do selfie jednak nic ponadto.
Włączenie łatwo dostępnego w menu HDR-u pomaga przy robieniu zdjęć. Zdjęcia z użyciem tego trybu wyglądają lepiej niż bez niego, co pokazuje poniższa galeria zdjęć. Na fotkach dostajemy wtedy więcej delikatnych szczegółów, których normalnie wręcz niemal nie byłoby widać.
Dioda LED dobrze doświetla foty robione w ciemnych pomieszczeniach, jednak użyta w sytuacji, kiedy światła nadal jest sporo, niestety prześwietla całe zdjęcie.
Wraz pogarszaniem się warunków atmosferycznych spada widocznie jakość pstrykanych zdjęć. Widoczne szumy i mała szczegółowość ogólna to w tej sytuacji norma. Tego nawet nie naprawi użycie HDR-u czy diody LED. Na zdjęciach szwankuje wtedy ostrość i czas naświetlania, a dzięki nieobecności optycznej stabilizacji efekt ten się utrwala.
Użycie szerokiego kąta działa na podobnej zasadzie przy robieniu zdjęć. Jak będą dobre warunki to wyjdą dobre zdjęcia (ewentualnie będzie widoczny brak ostrości na fotkach z racji braku stabilizacji) a jak warunki są złe to zdjęcia wyjdą złe.
Nagrania z głównego aparatu są dobrej jakości – dla większości osób wystarczającej. Oczywiście mamy tutaj tę samą zależność co z aparatem – gdy robi coraz ciemniej, to nagrania wychodzą coraz gorsze. Do tego może przeszkadzać brak stabilizacji optycznej. Klipy wideo z przedniego aparatu nie mają tu takiej jakości jak te z głównego aparatu. Nagrać jakiś klip oczywiście możemy, ale ilość detali na takim wideo będzie kiepska.








JAKOŚĆ ROZMÓW
Motorola Moto X4 posiada pojedynczy głośnik monofoniczny, znajdujący się na froncie urządzenia. Głośnik ten spełnia dwie funkcje – jest multimedialny i do rozmów jednocześnie.
Głośnik gra czysto, dopóty, dopóki nie ustawimy go na maksimum głośności – wtedy delikatne szumy i charakterystyczne dla niewielkich głośników trzeszczenie/charczenie staje się normą.
W czasie testów nie było problemów z zasięgiem i słyszalnością rozmów. Również druga strona nie kierowała do mnie większych uwag. Dzięki względnie dobrej baterii, długie rozmowy nie drenowały przesadnie akumulatora. Dzwonki są bardzo dobrze słyszalne, a gdy telefon leży na płaskim podłożu – głośnika nic nie zatyka.
PODSUMOWANIE
Motorola Moto X4 jest bardzo dobrze wykonana i spasowana – do tego posiada wsparcie dla normy IP68. Wyświetlacz wymiarowo jest dla mnie idealny. Do tego, omawiane tu 5.2 cala jest optymalne przy rozdzielczości 1920×1080. Malkontenci mogą ponarzekać sobie na to, że ekran ten posiada tradycyjne rozmiary 16:9 a nie będące teraz na topie 18:9, no ale to też zalezy od gustu co komu będzie wygodniejsze. Jakość matrycy również zadowala – kolory są żywe, ale nieco podbite, więc nie każdemu może się to spodobać.
Wydajnościowo smartfon zadowala. Zestaw Snapdragon 630 + Adreno 508 + 3 GB RAM dzięki bardzo dobrej optymalizacji systemu działa dobrze. Do tego prawie najnowsza wersja Androida, czyli 8.0 z lutowymi poprawkami na pokładzie też jest zdecydowanie na plus.
Oczywiście smartfon ma też swoje wady, z których główna to cena – w granicach 1600 złotych. Jest ona za wysoka o dobre 300/400 złotych, bowiem za podobną kwotę co Motorola Moto X4 kupimy flagowce wydane w 2016/2017 roku:
- Huawei P9/Plus
- Huawei P10
- Honor 9
- HTC 10
- LG G6 (32 GB)
- Motorola Moto X
- Nokia 8
- Nubia Z11
- Samsung Galaxy S7/Edge
- Sony Xperia XZ1
- Sony Xperia XZ Premium
- Xiaomi Mi6
Do tego dochodzi też główna konkurencja, która też jest dosyć duża w tej określonej półce wydajnościowej:
- Asus Zenfone 4
- Huawei P20 Lite
- Samsung Galaxy A8 2018
- Sony Xperia XA2
Jednak w dobrej ofercie abonamentowej Motorola Moto X4 będzie naprawdę dobrą opcją – ze wszechmiar godna polecenia.
Kolejny negatyw idzie na konto dość wolnego aparatu. Tak – w recenzji napisałem, że ów aparat jest dobry i tak w rzeczy samej jest. Potrafi on bowiem w dobrych warunkach cykać zadowalające nas zdjęcia. Za co plus.
Z innych wad na minus jest brak diody powiadomień, brak wybudzania ekranu podwójnym tapnięciem (niby jest dostępny gest machania ręką nad ekranem, ale dla mnie to mniej praktyczne), oraz narzucona odgórnie opcja wyboru czy chcemy mieć dwie karty SIM w smartfonie, czy jedną kartę SIM i kartę microSD osobno.
Główne wady i zalety smartfona Motorola Moto X4
Zalety
- Specyfikacja wystarczająco do komfortowego użytkowania i grania
- Dobrej jakości zdjęcia i filmy z głównego aparatu w dobrych warunkach*
- Wybudzanie ekranu przez samo zbliżenie ręki**
- Gesty i funkcje charakterystyczne dla Moto
- Wysoka jakość wykonania i elegancja
- Minimalistyczna nakładka systemowa
- Solidny czytnik linii papilarnych
- Szybka ładowarka w zestawie
- Uszczelniona obudowa IP68
- Dobrej jakości wyświetlacz
- Dobrej jakości selfie
- Pojemna bateria
- Slot Dual SIM***
- Android 8.0
- Radio FM
Wady
- Cena zakupu
- Brak diody powiadomień
- Przeciętna jakość zdjęć/wideo po zmroku*
- Brak wybudzania dwukrotnym tapnięciem**
- Dość wolny aparat bez stabilizacji optycznej
- Slot Dual SIM wyklucza jednoczesne stosowanie karty pamięci***


Artykuł Motorola Moto X4 – ciekawy smartfon ze średniej półki pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.