Wygląd zewnętrzny
Co prawda wygląd nie powinien mieć znaczenia w przypadku routerów, jednak obecnie oferowane na rynku urządzenia są naprawdę… ciekawe. Design testowanego Tenda AC6 nie odbiega od reguły. Już na wstępie informowaliśmy o tym, że urządzenie może odpowiadać osobom zajmującym się streamingiem. W większości są to gracze, dla których wygląd również liczy się w przypadku wyboru odpowiedniego sprzętu. Bohater tego artykułu może pochwalić się bardzo agresywnym wyglądem. Głównie za sprawą ostrych linii frontu i górnej części obudowy, a także bardzo dużych anten.
Na przodzie umieszczono diody informujące o stanie pracy urządzenia. Z tyłu, standardowo dla sprzętu firmy Tenda (jak i większości producentów routerów) znajdziemy porty RJ-45 (WAN + 3 x LAN), gniazdo zasilania, przycisk do uruchamiania Wi-Fi oraz reset odpowiadający także za WPS.
Pierwsze uruchomienie
Router Tenda AC6 posiada co prawda bardzo intuicyjne oprogramowanie – zarówno to na komputer jak i smartfon. Niestety minusem jest brak języka polskiego. Całe szczęście konfiguracja nie jest skomplikowana. Wystarczy ustawić kilka podstawowych zagadnień takich jak nazwa sieci Wi-Fi, hasło, dynamiczne lub stałe IP. Resztę spraw załatwia za nas router.
Podobnie jest w przypadku aplikacji mobilnej. Pozwala ona na skonfigurowanie ustawień routera, resetowanie go czy ustawianie limitów prędkości dla danych urządzeń. Krótko mówiąc – mnogość opcji do wyboru.
Testy praktyczne
Wychodzimy z założenia, że dla większości osób router to urządzenie, które ma po prostu działać. Ma dawać sygnał internetowy za pomocą Wi-Fi lub przewodu i to wszystko. Warto jednak wiedzieć jak takie urządzenie działa oraz co może zaoferować Tenda AC6.
Zacznijmy od tego, że sprzęt pracuje w oparciu o procesor Broadcom 900 MHz. Co dzięki temu zyskujemy? Przede wszystkim stabilność pracy routera.
Kolejna sprawa to dwa pasma z których korzysta AC6. Mowa o 5 GHz i 2,4 GHz. Dzięki temu w przypadku 802.11ac uzyskamy prędkość do 1167 Mbps (867 Mbps w przypadku 5 GHz i 300 Mbps dla 2,4 GHz). Nietrudno wywnioskować, że sprawi to, że połączenie będzie znacznie szybsze niż w przypadku starszej technologii 802.11n.
AC6 jest wyposażony w cztery anteny 5dBi o wysokim wzmocnieniu, która jest używana w zaawansowanej technologii wielozakresowego rozsyłania, aby silny sygnał mógł objąć każdy zakątek domu. Dodatkowym wsparciem w oferowanej jakości Wi-Fi jest technologia Beamforming+. Technologia skupia się na urządzeniach odbierających WiFi, zamiast rozpraszać sygnał we wszystkich kierunkach. Zmniejsza również zakłócenia z innych urządzeń w celu uzyskania silniejszych połączeń Wi-Fi, dzięki czemu można łatwo korzystać z dużej przepustowości.
A co z taką prawdziwą praktyką? Router Tenda AC6 wypada naprawdę dobrze. Podczas speedtestów mieliśmy pingi na poziomie 10 ms, gdzie testowany dla porównania router D-Link DIR-885L również oferował 10 ms. W przypadku pobierania wygrywał nieznacznie D-Link, ponieważ on uzyskał download na poziomie 97 Mbps natomiast Tenda AC6 94 Mbps. Upload uzyskany przez AC6 wynosił 37 Mbps, natomiast DIR-885L uzyskał wysyłanie na poziomie 37 Mbps. Nie uznajemy jednak wyniku pobierania za wadę, ponieważ konkurent bohatera tego testu kosztuje zdecydowanie więcej. Na koniec test prędkości w zależności od odległości od routera. Trzy metry od routera w linii prostej – 93 Mbps, dziewięć metrów – 92 Mbps. Prędkość przy trzydziestu metrach na zewnątrz – 25 Mbps. Prędkość pobierania przy jednych drzwiach: trzy metry – 72 Mbps, dziewięć metrów – 63 Mbps. Jak widać, nie jest źle.
Podsumowanie
Czas podsumować test routera Tenda AC6. To nowość na naszym rynku, która powinna się dobrze przyjąć. Dlaczego? Przede wszystkim model ten oferuje świetne parametry, bardzo ładny wygląd, bardzo dobry zasięg oraz co najważniejsze, atrakcyjną cenę, która wynosi około 140 zł. Oczywiście nie jest to sprzęt pozbawiony wad. Brakuje tu przede wszystkim portu USB. Jak widać, producent idzie przede wszystkim w rozwój sieci bezprzewodowej, ponieważ router ma zaledwie trzy porty LAN 100 Mbps. W dzisiejszych czasach standardem powinno być gigabitowe złącze. Cóż, jak widać nie możemy mieć wszystkiego.


Artykuł Router Tenda AC6 – wydajność w rozsądnej cenie pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.