Motorola Moto Z2 Play to modułowy smartfon, który prezentuje się bardzo ciekawie i posiada kilka bardzo pomocnych funkcji systemowych. Dodatkowo moduły, które dostępne są na rynku sprawiają, że telefon staje się jeszcze ciekawszy. Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.
Zawartość zestawu
Motorola Moto Z2 Play dotarła do naszej redakcji z dość okazałym workiem prezentów. Do smartfona została dołączona paczka Power Pack, w której znajdziemy kilka modułów kompatybilnych z telefonem. Samo pudełko, w którym znajduje się urządzenie skrywa w sobie ładowarkę, przewód USB typu C, kluczyk do szufladki na kartę SIM oraz dokumentację.




Wygląd i jakość wykonania
Smartfon Motoroli prezentuje się bardzo elegancko i nie ma co oszukiwać, przyciąga wzrok. Testowany przez nas model to połączenie biało-złotych barw, które prezentują się bardzo dobrze. Z2 Play jest również bardzo smukła – ma zaledwie 5,99 mm. Obudowa telefonu jest aluminiowa i posiada szlifowane boki. Z racji tego, że jest to smartfon modułowy, aparat przed założeniem jakiegokolwiek modułu znacząco wystaje. Oczywiście po wykonaniu operacji „połączenia” wszystko wygląda tak jakby aparat “zlany” był z obudową. Ogółem “gołe plecy” Moto Z2 Play prezentują się równie ciekawie co przód. Na dole znajdziemy magnetyczne piny, dzięki którym możemy podłączać moduły. Wyżej znajduje się logo Motoroli, a nad nim aparat z diodą LED.
Porty i przyciski
Na całe szczęście producent nie zdecydował się na usunięcie złącza audio jack 3,5 mm. Z racji tego, że w dzisiejszych czasach zaczyna znikać z flagowych smartfonów, fajnie, że w Motoroli Z2 Play port słuchawkowy pozostał nieruszony. Obok niego znajdziemy złącze USB typu C. Oba te wejścia znajdują się na dolnej krawędzi smartfonu. U góry znalazło się miejsce na tackę z dwoma miejscami na kartę nanoSIM, a także mikrofon. W tym urządzeniu nie posiadamy hybrydowej technologii jeśli chodzi o slot karty SIM/pamięci, więc microSD ma swoje osobne miejsce na tacce. Uważamy, że to dobre podejście producenta, ponieważ możemy korzystać z dwóch kart SIM oraz przy okazji z karty pamięci. Prawa krawędź smartfonu została przyozdobiona przyciskami regulacji głośności oraz zasilania. Wszystkie trzy przyciski są dość małe, tego samego rozmiaru. Włącznik został wyróżniony wyrzeźbioną powłoką, jednak można go pomylić z przyciskiem przyciszania. Zdecydowanie lepszą taktyką byłoby powiększenie tego przycisku lub umieszczenie go trochę niżej. Lewa strona jest „czysta”.
W telefonie nie znajdziemy głośników, których wyjścia zazwyczaj umieszczone są na krawędziach obudowy. Głośnik w Motoroli Z2 Play został umieszczony nad ekranem. Tak, głośnik służący do rozmów jest również odpowiedzialny za multimedia. Następnie znalazło się miejsce na doświetlającą diodę aparatu, czujnik światła oraz oczywiście przednią kamerkę. Pod ekranem producent umieścił czytnik linii papilarnych i drugi mikrofon.








Wyświetlacz
Przy produkowaniu Motoroli Moto Z2 Play Lenovo udało się do Samsunga i zamówiło do niej wyświetlacze Super AMOLED. Rozdzielczość ekranu to standardowe już 1920 x 1080, a zagęszczenie pikseli na cal to 401 ppi. Ekran ma przekątną 5,5-cala.
Jasność maksymalna jak i minimalna jest tutaj bardzo dobrze zrównoważona. Czujnik światła również działa zadowalająco i dobrze radzi sobie z dobieraniem jasności ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu. Oczywiście jak na nowoczesne smartfony przystało, Motorola posiada redukcję światła niebieskiego, którą najlepiej włączyć po zmroku nie tylko dla komfortu korzystania z telefonu, ale również dla zdrowia.
Ekran posiada dwa tryby wybierania kolorów – standardowy i jaskrawy. W pierwszym trybie wyświetlane są realistyczne barwy, zaś w drugim kolory są bardziej nasycone. Na próżno szukać tutaj jakichkolwiek negatywów. Kąty widzenia, reakcja na dotyk czy sama jakość wyświetlanego obrazu stoją tutaj na najwyższym poziomie.
Oprogramowanie
Tutaj trzeba wykonać ukłon w stronę producenta, gdyż w Motoroli Moto Z2 Play znajdziemy praktycznie czysty system Google Android 7.1.1 Nougat, dzięki któremu korzystanie ze smartfona to przyjemność. Ani razu podczas testów nie zdarzyło się, aby telefon w jakikolwiek sposób się zaciął bądź “zamulił”. Wszystko działa tutaj szybko, reakcje na polecenia są natychmiastowe. Motorola naprawdę dba o to, aby Android działał płynnie na ich smartfonach. Mity mówiące o telefonie znacznie zwalniającym pod przewodnictwem systemu od Google nie dotyczą się tego modelu, przynajmniej taką mamy nadzieje. Być może nasz epizod z tym urządzeniem był za krótki, jednak podczas jego trwania nic nie wskazywało na to, że podzieli on los starszych smartfonów działających na tym popularnym OSie Google’a.



Gesty Moto
Motorola Moto Z2 Play pracuje na praktycznie czystym Androidzie, tak jak wspomnieliśmy wcześniej. Producent zainstalował tutaj jednak kilka swoich aplikacji, które mogą okazać się bardzo pomocne – oto Moto Gesty.
Co mają do zaoferowania?
- nawigacja jednym przyciskiem – jest to funkcja, która usuwa dotykowe przyciski nawigacji wyświetlane na dolnym pasku ekranu, a nawigowanie telefonem odbywa się za pomocą czytnika linii papilarnych,
- obsługa wyświetlacza Moto – funkcja ta wyświetla datę, godzinę oraz powiadomienia w trybie energooszczędnym. Wystarczy poruszyć smartfon lub machnąć nad nim ręką, aby pojawiły się wyżej wymienione treści,
- tryb nie przeszkadzać – po położeniu telefonu ekranem do dołu aktywujemy funkcję nie przeszkadzać,
- podnieś, aby wyłączyć dzwonek – po podniesieniu telefonu sygnał połączenia zamieni się w wibracje.
- przesuń i zmniejsz ekran – funkcja aktywowana jest po wykonaniu ruchu palcem w lewy bądź prawy dolny róg. Możliwe jest obsługiwanie telefonu jedną ręką,
- potrząśnij dwukrotnie, aby włączyć latarkę,
- dwukrotnie obróć nadgarstkiem, aby włączyć aparat.
W menu Moto Gesty ustawiamy również Ekran nocny, który blokuje emitowanie światła niebieskiego oraz Ekran Moto, na którym wyświetlane są powiadomienia. Najbardziej jednak odczuwalny jest brak diody powiadomień, która znacznie ułatwiłaby korzystanie z telefonu.
Dostępne są również polecenia głosowe, ale jak to zawsze jest z naszym ojczystym językiem, nie jest on dostępny.


Parametry techniczne
Dużą zasługę w szybkim działaniu Motoroli Moto Z2 Play ma specyfikacja, która prezentuje się przyzwoicie. Niestety, nie znajdziemy tutaj najmocniejszego Snapdragona 835, a ośmiordzeniowy model 626 (8 x ARM Cortex-A53; 2,2 GHz), który wspierany jest grafiką Adreno 506 i 4 GB pamięci RAM. Połączenie tych komponentów przynosi naprawdę zadowalające skutki. Telefon radzi sobie z większym natłokiem pracy, nawet gdy w tle otwartych jest kilkadziesiąt aplikacji. Wyniki benchmarków być może nie zaskakują, ale i tak jest bardzo dobrze. Nawet podczas grania w najbardziej wymagające gry. Moto Z2 Play jako urządzenie do grania radzi sobie bardzo dobrze, wszystkie tytuły działają płynnie (Asphalt 8: Airborne, Mortal Kombat). Co najważniejsze, telefon nie nagrzewa się jakoś bardzo nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach – czy podczas grania, oglądania seriali na HBO GO, korzystania z mediów społecznościowych lub zwykłego przeglądania internetu na przeglądarce Google Chrome.










Głośnik
Jak mogło się wydawać, głośnik w Motoroli Moto Z2 Play nie należy do najlepszych. Biorąc pod uwagę jego rozmiar oraz ulokowanie nie jest to żadne zaskoczenie. Dźwięk oczywiście jest czysty, jednak głośnik nie jest wystarczająco głośny. Gdy korzystamy z niego podczas gdy jesteśmy sami zupełnie wystarczy, jednak gdy chcemy pokazać coś w towarzystwie to nie jest już tak kolorowo.
Jakość muzyki na słuchawkach jest o wiele lepsza, jest wyraźniejsza i zdecydowanie głośniejsza.
Czytnik linii papilarnych
Tutaj również nie ma się do czego przyczepić. Motorola Moto Z2 Play, tak jak wcześniej wspomniałem, posiada skaner pod ekranem i jest to płytka dotykowa. Jest to skaner aktywny, który odblokowuje telefon bez wcześniejszego wybudzania go. Czytnik jest bardzo skuteczny, rzadko zdarzało się, że telefon po przyłożeniu palca pozostawał zablokowany. Jeśli już to błąd w 90% leżał po naszej, aniżeli po stronie telefonu. Za jego pomocą możemy zarówno odblokować jak i zablokować smartfon. Jest również szybki, jednak nie aż tak szybki jak skanery Huawei, które królują w tym aspekcie.
Bateria
Akumulator w Motorola Moto Z2 Play posiada pojemność 3000 mAh. Czas pracy na pojedynczym ładowaniu jest zadowalający. Telefon bez problemu jest w stanie wytrzymać przynajmniej dwa dni gdy nie korzystamy z niego intensywnie. Podczas gdy z telefonu korzystamy częściej, baterii wystarczy nam na około 7-9 godzin. Załączony do zestawu TurboPower Pack to power bank ma pojemność ma pojemność 3490 mAh, więc może wydłużyć czas pracy dwukrotnie. W zestawie przesłanym przez Motorolę znalazł się również inny powerbank, którego pojemność wynosi 2200 mAh i zdoła doładować telefon.
Aparat
W tym modelu, producent zdecydował się na 12-megapikselowy aparat z przysłoną f/1.7. Zdjęcia wykonywane Moto Z2 Play są poprawne. Fotki robione w dobrym oświetleniu wychodzą bardzo dobrze – kolory są naturalne, a szczegółowość może się podobać. Gorzej jest jednak w przypadku, gdy oświetlenie nie jest najlepsze. Motorola Moto Z2 Play nie posiada optycznej stailizacji obraz, co widać zwłaszcza w nocy. Występuje brak ostrości, co powodowane jest tym, że telefon nie jest utrzymywany w bezruchu.
Przednia kamera posiada 5 Mpix i została wyposażona w przednią diodę LED, która nie jest częstym wyposażeniem, nawet we flagowych modelach największych producentów. Zdjęcia nie zachwycają, ale też nie są najgorsze.










Jeśli chodzi o kwestię wideo, to nie ma rewelacji. Bardzo widoczny jest właśnie brak stabilizacji optycznej.
Moto Mods
Wraz z telefonem trafiły do nas dodatki w postaci modułów, które podłączane są przez magnetyczne piny na plecach smartfona. W zestaw wchodziły wcześniej wspomniane power banki, głośnik JBL Soundboost 2 i plecki, dzięki którym możliwe jest ładowanie indukcyjne. Moduły z czasem nas do siebie przekonały, gdyż z początku byliśmy do nich sceptycznie nastawieni. Przenośne ładowarki są znacznie bardziej praktyczniejsze od zwykłych power banków, których jest od groma na rynku. Podłączamy je z tyłu telefonu i nie musimy martwić się o kabel. JBL Soundboost 2 poniekąd rekompensuje dość słabo prezentujący się wbudowany głośnik w telefonie.







Podsumowanie
Motorola Moto Z2 Play to telefon bardzo udany, który prezentuje naprawdę wysoki poziom. Jest elegancki i radzi sobie z większym nakładem pracy. Oczywiście, że ma minusy, jak każde urządzenie. Jednym będą przeszkadzały, zaś inni nawet nie będą nie zwracali uwagi. Do wyboru mamy dwie wersje – 3GB RAM/32GB lub 4GB/64GB. W tej chwili telefon ten kosztuje około 1700 złotych. Cena może okazać się dość wysoka, zważając na to, że na rynku jest kilka smartfonów, które w tych samych pieniądzach oferują chociażby lepszą specyfikację. Moduły to kolejny wydatek, przykładowo głośnik JBL kosztuje 450 złotych, a TurboPower Pack to kolejny wydatek 300 złotych. Jeśli wymagacie od telefonu płynnej i szybkiej pracy, a nie rusza was dość przeciętny aparat to jest to propozycja dla was. Redakcja była bardzo zadowolona z tego jak sprawował się on podczas testów.


Plusy:
- moduły
- czas pracy na baterii
- prawie czysty Android
- gesty Moto
- czytnik linii papilarnych
- wygląd i jakość wykonania
- płynność i szybkość działania
Minusy:
- głośnik
- brak optycznej stabilizacji obrazu
- brak diody powiadomień
- cena jest dość wysoka
Specyfikacja Motorola Moto Z2 Play
Dane podstawowe | |
Wymiary | 76 x 156 x 6.0 mm |
Waga | 145 g |
Obudowa | jednobryłowa (bez opcji demontażu tylnej klapki) |
SIM | nano-SIM + nano-SIM, Dual SIM |
Data premiery | 2017 |
Ekran | |
Typ | Super AMOLED 5.5”, rozdzielczość 1920×1080, 401 ppi |
Podzespoły | |
SoC | Qualcomm Snapdragon 626 |
Procesor | 2.2 GHz, 8 rdzeni (Cortex-A53 + Cortex-A53) |
GPU | Adreno 506 |
RAM | 4 GB |
Bateria | 3000 mAh |
Karta pamięci | microSD do 256GB |
Porty | USB (obsługuje OTG) |
Pamięć użytkowa | 64 GB |
System operacyjny | |
Wersja | Android 7.1.1 Nougat |
Łączność | |
Transmisja danych | LTE 300 Mb/s |
Wi-Fi | 802.11a/b/g/n (2,4 GHz i 5 GHz), Miracast |
GPS | A-GPS i GLONASS |
Bluetooth | 4.2 z A2DP, LE |
NFC | Tak |
Aparat | |
Główny | 12 MP (4000×3000), wideo 2160, 30 kl/s, lampa błyskowa |
Przedni | 5 MP (2592×1944), wideo FullHD (1080), 30 kl/s |
Artykuł Motorola Moto Z2 Play – test modułowego smartfona pochodzi z serwisu TechON.pl - włącz technologię!.